Hruškový tarte tatin

   Je sice teprve začátek října, podzim už ale definitivně udeřil v plné síle. Tak moc nezahálejte a zatímco vám dešťové kapky bubnují o parapet, oslaďte si víkend v podzimním duchu. Upečte si francouzský obrácený koláč, který nepochybně znáte pod názvem tarte tatin.

   Historie  jeho vzniku je spojená s půvabnou pověstí, podle které jedna ze sester Tatinových kdysi dávno popletla recept na jablkový koláč a při pečení obrátila pořadí surovin. Zachovala ale chladnou hlavu, koláč přesto zkusila dodělat a dala tak základ křupavé legendě vzhůru nohama. Klasická tarte tatin je tedy osázený karamelizovanými jablky, dnes má ale nejrůznější sladké a dokonce i slané variace. Osobně miluju, když je křupavé listové těsto doplněno jemnými máslovými hruškami, které, jak jsem letos zjistila, perfektně ladí i s ostružinovou marmeládou.

   Pokud vás honí mlsná a máte chuť okusit podzim, připravte si:
3 hrušky
1 balení rozváleného listového těsta (máte to bez práce, pokud si ale potrpíte na skutečném home-made, pochopitelně si ho klidně můžete udělat doma) - mám skvělou zkušenost s tím, které prodávají v Delmartu
calvados (nebo jinou ovocnou pálenku)
kukuřiční škrob
vanilkový lusk
cukr
flambovací pistole (ne, tu nebudeme jíst:))
ostružinová marmeláda

   Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na tenčí plátky. Ve velké misce smícháme semínka vyškrábnutá z vanilkového lusku, kukuřičný škrob a calvados a vzniklou aromatickou kaši promícháme s plátky hrušek. Ty následně vyskládáme místo vedle místa na plech vyložený pečícím papírem a přikryjeme je asi dvoumilimetrovou souvislou vrstvou listového těsta, které párkrát propíchneme vidličkou.

   Pečeme v troubě vyhřáté na 180°C, až povrch koláče získá souvisle zlatou barvu.

   Jakmile máme dopečeno, ještě horký koláč přiklopíme dnem druhého plechu a koláč na něj s maximální opatrností převrátíme. Krájíme dle libosti a pokud jsme skromnější povahy, koláč takto můžete považovat za hotový. Pokud ale máme potřebu dotahovat věci k dokonalosti, každý kousek těsně před servírováním posypeme malou, ale rovnoměrnou vrstvou cukru, který pomocí flambovací pistole přímo na koláči opálíme až do podoby karamelu. Podáváme v doprovodu ostružinové marmelády.

Komentáře